2021 List of Films
430498
page-template-default,page,page-id-430498,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive
 

2021 List of Films

We are pleased to announce the list of films of the 2021 Animaze Online Festival

Wave 1

Starting Dec 18th

FIRST NATIONS

 

Frostbite

Director – Nicholas Christie, Stephanie MacCarthy, Brian Luong

United States

4:42

 

 

The Ancestral Tree

Director – p.a. duquette

Canada

3:05

 

Lifeblood

Director – Nicholas Tory

Australia

19:15

 

 

Nanakorobi (Seven Falls)

Director – Glenna Burmer, Gaby Breiter

United States

6:43

 

 

Eternal Igloo

Director – Mostafa Keshvari

Canada

10:30

 

 

Santiago

Director – Andrey Koulev

Bulgaria

15:00

 

 

The Train Station

Director – Lyana Patrick

Canada

2:00

 

Little Wolf: The Night Trail

Director – Jesse Cowan

United States

9:20

 

 

Kapaemahu

Director – Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe WIlson

United States

8:25

 

 

The Fourfold

Director – Alisi Telengut

Canada

7:14

 

 

Hop Along Hang On

Director – Cobra Collins

Canada

4:17

EXPERIMENTAL

 

After a Storm

Director – Ge Jing

China

11:13

 

Bunkers

Director – Oliver Ryan Anderson

United States

6:45

 

Colorful Fears

Director – Will Kim

United States

3:00

 

Costume Change Forever

Director – John Harlan Norris

United States

8:28

 

Crossing point

Director – Jeff Mann

Canada

4:00

 

Crowded

Director – Nathania Rubin

Netherlands

6:02

 

Electric Eye

Director – Steve Wood

United States

3:00

 

Fix the Clocks

Director – Carley Townsend

United States

2:48

 

Formless Form

Director – Ben Ridgway

 

United States

2:00

 

Heart Tick Kaboom

Director – Grace Kim, Ty Lance West

United States

0:54

 

I Dream of Legos

Director – Leevi Ikonen

Finland

4:24

 

Lairs

Director – Emma Penaz Eisner

United States

1:36

 

Les Dieux Changeants

Director – Lucio Arese

Italy

3:48

 

Main Ballet Tank

Director – Bernhard Schmitt

Singapore

3:35

 

Otanimm/ Onnimm (Daughter/Father) – Official

Director – Neko Wong-Houle, Terrance Houle

Canada

3:34

 

Paint On Paint # 3

Director – Vasco Diogo

Portugal

3:33

 

Quarantine Chronicles

Director – Quique Rivera Rivera

United States

0:47

 

Re-

Director – Xing Shirley Guo

United States

6:00

 

Return

Director – Hongying Chen

China

2:38

 

That Eyelash

Director – Irene Pantelis

United States

1:45

 

The long wail of a passing train

Director – Anne-Marie Bouchard

Canada

7:31

 

The shudder flies away with open arms, farewell

Director – Celia Eid, Sébastien Béranger

France

7:30

 

Tunable Mimoid

Director – Vladimir Todorovic

Australia

7:13

 

Tyrone Evans Clark – Gotta Get Some Tissue! [Official Music Video]

Director – Tyrone Evans Clark

United States

3:45

 

Vivant

Director – Carlos Nahuel Cerutti

Argentina

2:00

INTERNATIONAL & CANADIAN STUDENT FILM CONTEST

BLOCK 1

2B1

Director – Nica Petrova

Russian Federation

3:15

 

ACCEPT

Japan

3:18

 

Barbell Snatch
Director – Matthew B. W. Sheehan

United States

1:20

 

Barking Orders

Director – Alex Tullo
United States

2:15

 

Beyond the Line

Director – Jinuk Choi
Korea, Republic of

3:16

 

Break

Director – Meg Strachan
Australia

3:01

 

Cariño
Director – Carlos Taborda, Roshel Amuruz, Ashley Williams

United States

3:46

 

Cha

Director – Gagandeep Kalirai

United Kingdom

8:22

 

Dad’s Hibiscus

Director – Jiamu Tao

United States

4:45

 

diminuendo

Director – Henrike Lendowski

United States

3:29

 

DNA STUDIO

Director – Weiting Zhang

China

4:11

 

Dream Seller

Director – Hyoung Joon Yoo

Korea, Republic of

7:09

 

Dysphoria Ballet: A Morning Routine

Director – Andrew Sonntag

United States

5:54

 

eadem cutis: the same skin

Director – Nina Hopf

Germany

5:34

 

Frostbite

Director – Nicholas Christie, Stephanie MacCarthy, Brian Luong

United States

4:42

 

Gekou

Director – ajisa

Japan

2:12

 

Gladius

Director – Florian Cazes, Gregory Diaz, Marie-Charlotte Deshayes-Ducos, Margaux Latapie, Guillaume Mellet, Jimmy Natchoo, Baptiste Ouvrard, Clément Petellaz.

France

7:00

 

GMT +8-5

Director – Freya Yeh

United States

1:42

 

Heal

Director – Ysabel Congying Li

United States

9:36

INTERNATIONAL & CANADIAN STUDENT FILM CONTEST

BLOCK 2

I am a Pebble

Director – Berteraut Mélanie, Bresson Yasmine, Coulombier Léo, Grondin Nicolas, le Chapelain Maxime, Massé Louise

France

6:30

 

In Rde
Director – 贺天

China

8:01

 

Insomnia

Director – Haerim Yang

Korea, Republic of

4:04

 

Izzy’s Demons
Director – Greg Garay

United States

6:58

 

Judgement
Director – Yifan Sun

United States

2:03

 

Kung Fu Express

Director – Cheng Guo
United States

3:32

 

Memories of my Grandmother

Director – Savithri M

India

5:13

 

Mom’s Hair

Director – Alexey Evstigneev

Russian Federation

8:00

 

MTV idents | Kill boring

Director – Yulin Shen

United States

1:00

 

My Blue Dad

Director – Catalina Etcheverry

Chile

10:38

 

One Day in the Forest

Director – Jiaxin Hu

United States

2:36

 

P

Director – Felicitas Knoche, Clarissa Langer and Felix Müller

Germany

5:51

 

Pawn

Director – Zishu Xiang

United States

4:07

 

Play On
Director – Dong Hwan Ko, Ha Yeon Song, Sun Woo Kang

Korea, Republic of

8:02

 

Rain Pot

Director – Gordon Moore

United States

9:14

 

Stranded

Director – ​​Alvin Arevalo, Alwin Durez, Quentin Garaud, Maxime Salvatore, Florent Sanglard, Thomas Spony, Alex Trégouët

France

6:43

 

INTERNATIONAL & CANADIAN STUDENT FILM CONTEST

BLOCK 3 + CANADA

Tanuki And Tangerine

Director – Yibo Xu

China

9:11

 

The Frolic

Director – Yi-Han Jhao

Taiwan

4:34

 

The Midnight Sun

Director – Connor Radding

United States

11:49

 

The Organized Life

Director – Patrick Yu Wang, Nguyet Nghi Duong

United States

2:29

 

The Source of the Mountains

Director – Camille Di Dio – Marianne Moisy – Briag Mallat – Benjamin François – Adrien Communier – Pierre Gorichon

France

7:02

 

The Tulip King

Director – Chloé Chapart, Agnes Dejean, Dorian Douaud, Flavien Duramé, Audrey Rioux et Alexis Rousseau

France

6:34

 

Two Little People

Director – Xin Li

Australia

3:00

 

Wee Shadows

Director – Steven Goodison

United Kingdom

3:04

 

Winding

Director – Srisha Chakraborti

India

8:32

 

《farewell》

Director – Qingyang

China

8:56

 

械化/Mechamorphosis (International Version)

Director – Bowen Tan

China

14:02

 

CANADA

 

Danse Macabre

Director – Andreanne Dussault

Canada

1:43

 

 

Half of the Way

Director – Louis Oswald

Canada

4:49

 

 

MY TAGALONG

Director – Jerry Wang

Canada

6:40

 

 

 

Our Sparkles

Director – Catelyne Ma

Canada

5:31

 

 

Ruff Day

Director – Nancy Savoie

Canada

1:30

 

 

 

The Flight

Director – Gabrielle Tougeron

Canada

2:05

 

 

Torment

Director – Louis Oswald

Canada

0:54

 

Wave 2

Starting Dec 26th

SHORTS – Block 1

11 Shorts

 

Duration: 1:29:25

 

0000E8

Director – Yana Pan

United States

3:38

 

 

1+1

Director – Michael Papanicolaou

Cyprus

3:32

 

 

2020

Director – JC Little

Canada

1:10

 

 

A Cat Called Jam

Director – Lorraine Lordan

Ireland

8:10

 

 

A Family That Steals Dogs

Director – John C Kelley

United States

7:30

 

 

A long protracted scene of an accident

Director – Lars Henrik Henrik Andersson, Lisa Rydberg

Sweden

14:30

 

 

A Poem by Alba

Director – Yoo Lee

United States

5:38

 

 

A Walk

Director – Zhehao Qiao

China

2:38

 

 

After a Storm

Director – Ge Jing

China

11:13

 

 

Ahead

Director – Brian Cowe

United States

4:52

 

As You Like It

Director –  Hannes Rall

Singapore

26:30

SHORTS – Block 2

16 Shorts

Duration: 1:31:11

 

An Ungodly Mess

Director –  Eric Cerisano

Canada

4:15

 

Are You Okay?

Director – Ryan Cannon

United States

8:17

 

 

ArtMinute1 – The perfect selfie

Director – Asta Wellejus, Teddy Kristiansen

Denmark

3:51

 

Ashes Of Tyranny

Director – Alan Rosenfeld

Canada

2:10

 

 

 

AstroLOLogy – Libra – The_Pied-Piping

Director – Ken Foong

Malaysia

2:00

 

 

 

Astronaut Spaceman

Director –  Patrick Tiberius Gehlen

United States

4:00

 

 

 

Attached

Director – Sean McGarry

Canada

4:27

 

 

 

Aurora

Director – Jo Meuris

United States

5:15

 

 

 

Ballad of music notes

Director –  Xi Chengzhuo

China

4:18

 

 

 

Bazhov’s Valenki

Director – Sergey Ainutdinov

Russian Federation

6:52

 

 

 

beat

Director – Rusty Eveland

United States

3:00

 

 

 

Beautiful

Director – Mulan Fu

United States

5:39

 

 

 

Behind the glass

Director – Pedro de la Llave

Spain

5:00

 

 

 

Betsy The Bear Car

Director – ZhiXiang He

China

5:30

 

 

 

Birth – The cycles of life-

Director – Arisa Wakami, Azuru Isshiki, Ayaka Kawasaki

Japan

27:56

 

 

 

Blinded By Love

Director – Yige Yang

United Kingdom

3:00

SHORTS – Block 3

 

12 Shorts

 

Duration: 1:27:08

 

Bug Bytes

Director –  Justin Thibault, Jill Blue

United States

5:45

 

Bunkers

Director –  Oliver Ryan Anderson

United States

6:45

 

 

 

Chocolate Cake & Ice Cream

Director – steve cowden

United States

3:30

 

 

 

Cinema Rex

Director – Mayan, Eliran

Israel

7:46

 

 

 

Clara with a mustache

Director – Ilir Blakcori

Kosovo

10:00

 

 

 

Coldshot

Director –  Evin Collis

Canada

11:58

 

 

 

COLORFUL

Director – Jae hyeon Cha, Byeong Hyeon Hwang

Korea, Republic of

8:48

 

 

 

Curious World of Animals

Director – Dante Zaballa, Osian Efnisien

United States

4:27

 

 

 

Cuties

Director – Theo W Scott

United Kingdom

5:14

 

 

 

DAD!

Director – Joel Erkkinen

United States

1:23

 

 

 

Death and the Winemaker

Director – Victor Jaquier

Switzerland

18:59

 

 

 

Departing

Director – Run Wu

Australia

2:50

SHORTS – Block 4

12 Shorts

 

Duration: 1:37:11

 

Diseased and Disorderly

Director – Andrew Kötting

United Kingdom

13:30

 

Doors in the garden

Director – Luis Cabrera

Mexico

6:30

 

 

 

Drawing on Autism

Director – Alex Widdowson

United Kingdom

9:51

 

 

 

Eternal Igloo

Director – Mostafa Keshvari

Canada

10:30

 

 

 

Everything Pizza

Director – David Amberg

United States

2:21

 

 

 

false memory

Director – Shuyu Li , Wenyu Liu

China

18:10

 

 

 

Filaments d’après-vie (Threads of Afterlife)

Director – Noel Fenez

Canada

6:05

 

 

 

FIRST LIGHT

Director –  Amy Lee Ketchum

United States

8:25

 

 

 

Fisherman

Director –  Lewis Barfoot, Narae Kim

Ireland

5:00

 

 

 

Fixed?

Director –  Sam Selvaggio

United States

3:23

 

 

 

Footsteps on the Wind

Director – Gustavo Leal, Faga Melo, Maya Sanbar

United Kingdom

7:00

 

 

 

From Me to You: A Conversation with Animation

Director –  Leah Coleman

United States

5:26

SHORTS – Block 5

 

11 Shorts

 

Duration: 1:40:37

 

Funky Casimir

Director – Poe Luck

Poland

8:26

 

 

 

Ghost Electrons

Director – Amritha Rajshekar Warrier

India

13:47

 

Glow

Director – Fred Neuen

Luxembourg

7:36

 

 

 

GON, THE LITTLE FOX

Director – Takeshi Yashiro

Japan

27:59

 

 

 

Goodbye Home

Director – Jonathan Chong

Australia

6:29

 

 

 

Green Grass

Director – Michael Greco

Canada

8:21

 

 

 

Groceries

Director – Ron Eigen

United States

13:16

 

 

 

Hanami

Director – Lisa Maeda

United States

3:55

 

 

 

Happy Birthday!

Director – Claudia Miatello

Canada

1:23

 

 

 

Hats For Cats

Director – Stylo Moniker

United States

2:00

 

 

 

Home of my memories

Director – Javier Méndez Lafón

Mexico

6:05

SHORTS – Block 6

14 Shorts

 

Duration: 1:38:56

 

Hop Along Hang On

Director – Cobra Collins

Canada

4:17

 

 

 

House of memory

Director – Sofía Rosales Arreola

Mexico

13:03

 

 

 

How he went away

Director – Aleksandr Gorbunov

Russian Federation

2:41

 

 

 

In My Particular Case

Director – CHICO JOFILSAN

Uruguay

4:12

 

 

 

In Rde

Director – 贺天

China

8:01

 

 

 

Invention In C Major

Director – Richard D Lopez

United States

3:30

 

 

isle of Chair

Director – Ivyy Chen

Taiwan

6:00

 

 

 

Izzy’s Demons

Director – Greg Garay

United States

6:58

 

 

 

Just For The Record

Director – Vojin Vasovic

Serbia

7:01

 

 

 

Justin and the Werloobee

Director – Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo

United States

10:56

 

 

 

Kapaemahu

Director – Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe WIlson

United States

8:25

 

 

 

Labour Pains

Director – Alexander Storm

Canada

8:22

 

 

 

Lah gah (Letting go)

Director – Cécile Brun

Switzerland

6:33

SHORTS – Block 7

9 Shorts

 

Duration: 1:42:01

 

Lifeblood

Director – Nicholas Tory

Australia

19:15

 

 

 

Lines

Director – Claire Fleming

United Kingdom

9:42

 

 

 

Little Bell

Director – Yuki Wu

United States

3:07

 

 

Little Wolf: The Night Trail

Director – Jesse Cowan

United States

9:20

 

 

 

LOST VEGAS

Director – Megan Landry

Canada

0:47

 

 

 

Love is Blind

Director – Angela En-Yu Lao

Macao

8:25

 

 

 

Luv U Cuz

Director – Eric Pumphrey

United States

15:12

 

 

 

Mademoiselle Pigeon

Director – Alexandra Myotte

Canada

14:13

 

 

 

Magic Eye Is Back

Director – Han Baolu

China

22:00

Wave 3

Starting Jan 2nd 2022

SHORTS – Block 8

 

16 Shorts – #Movies

 

Duration – 1:40:04

 

Maria: The Mexican Sex Trafficking Survivor Fighting for Justice

Director – Shanshan Chen

United Kingdom

7:00

 

 

 

Mariam

Director – Dana Durr

Palestine, State of

5:00

 

 

 

Marianne’s Onion

Director – Sarah Olmsted Thomas, Alex Vernon, Alex and Olmsted

United States

7:28

 

 

 

Mimi Says No

Director – Yih-Fen Chou

Taiwan

4:46

 

Mother Finch

Director – Joseph Fenton

Jamaica

2:05

 

 

MY BABUSHKA SMOKES A PIPE

Director – Ivan Pavlov

Russian Federation

2:58

 

 

 

Müesli

Director – Joel Stutz

Switzerland

3:00

 

 

 

Naked

Director – wonwoo Kang

Korea, Republic of

1:15

 

 

 

Nanakorobi (Seven Falls)

Director – Glenna Burmer, Gaby Breiter

United States

6:43

 

 

 

No Future Here

Director – J.A. Cruz, Jennifer Goodridge

United States

6:50

 

 

 

Nuevo Rico

Director – Kristian Mercado

United States

16:00

 

 

 

Oldboy’s Apples

Director – Brad Hock

United States

6:49

 

 

 

On / Off

Director – Nicolas P. Villarreal

Argentina

7:00

 

 

 

Once upon a head

Director – A Nuodi

China

8:28

 

 

 

Only a Child

Director – Simone Giampaolo

Switzerland

6:00

 

 

 

Our Bed Is Green

Director – Maggie Brennan

United States

7:11

SHORTS – Block 9

 

8 Shorts – #Movies

 

Duration – 1:40:18

 

 

OUR BEST SOLDIERS – A Covid-19 Tutorial Video

Director – Pablo Morales de los Rios

Spain

3:35

 

 

 

Oxygen

Director – Rocky Grispen, Violette Belzer

Belgium

10:32

 

Pain Boy

Director – Gus Fink

United States

17:47

 

 

 

Paper City (Madina Papel)

Director – Eun Bi Chang, Samah Damanhoori

United States

 

 

 

Proton Reign

Director – Turner Lange

United States

8:50

 

 

 

Re-Animal

Director – Rubén Garcerá

Spain

13:04

 

 

 

Rebirth

Director – Cai, Hong-Po

Taiwan

33:37

 

 

 

Red. The Color Within

Director – William La Portilla

Peru

4:42

SHORTS – Block 10

 

12 Shorts – #Movies

 

Duration – 1:36:52

 

RKLSS

Director – Tank Standing Buffalo

Canada

5:07

 

 

 

Roberto

Director –  Carmen Córdoba González

Spain

9:00

 

 

 

Rus + Chelli: Animaze 2020 Offty Goffty

Director – Tomayama Studios

7:49

 

 

 

Rus + Chelli: Animaze 2020 Throat Song

Director – Tomayama Studios

3:22

 

 

 

Ryori

Director – Brian Yulo Ng

Japan

4:44

 

 

 

Sad Beauty

Director – Arjan Brentjes

Netherlands

9:50

 

 

 

Santiago

Director – Andrey Koulev

Bulgaria

15:00

 

 

 

Scarecrow

Director – Ilzé Myburgh, Charles Badenhorst , Diek Grobler

South Africa

11:11

 

 

 

Shaking a Singapore Spear

Director – Hannes Rall

Singapore

16:57

 

 

 

SharaBonBon

Director – Yoko Yuki

Japan

2:20

 

 

 

Show Me

Director – Ben Hillman

United States

1:17

 

 

 

Skindeep

Director – Edi

United States

8:13

SHORTS – Block 11

 

10 Shorts – #Movies

 

Duration – 1:29:33

 

 

So-Called Reality – Macao

Director – Angela En-Yu Lao

Macao

22:00

 

 

 

Song Sparrow

Director – Farzaneh Omidvarnia

Denmark

11:43

 

 

 

Stache and the Inner Walk

Director – Joanne Fisher

Canada

3:30

 

 

 

Swipe

Director – Arafat Mazhar

Pakistan

14:00

 

 

 

Take a breath

Director – Zhu Weiao

China

6:00

 

 

 

The Ancestral Tree

Director – p.a. duquette

Canada

3:05

 

 

 

The Boy and The Mountain

Director – Santiago Aguilera, Gabriel Monreal

Chile

11:23

 

 

 

The Boy Who Seeped Slime

Director – Jenna Provost

Canada

4:17

 

 

 

The Broken Candle

Director – Felix Kiner

United States

9:00

 

 

 

The Christmas Visitor

Director – Hasani Walker

United States

4:14

SHORTS – Block 12

 

12 Shorts – #Movies

 

Duration – 1:35:35

 

The Cookie Cutter

Director – David Rocco Facchini

United States

8:14

 

 

 

The Dead Hands of Dublin

Director – Leo Crowley

Ireland

7:34

 

 

 

The Expected

Director – Carolina Sandvik

Sweden

14:30

 

 

 

The Fourfold

Director – Alisi Telengut

Canada

7:14

 

 

 

the game just got real

Director – bellopropello

Switzerland

0:60

 

 

 

The Ghastly Fowl

Director – Shruti Veeramachineni

United Kingdom

10:53

 

 

 

The Grave of Saint Oran

Director – Jim Batt

Australia

8:50

 

 

 

The Mechanical Dancer

Director – Jenna Jaillet

United States

12:34

 

 

 

The Music Box

Director – Joe Chang

Canada

11:29

 

 

 

The Parrot Lady

Director – Michalis Kalopaidis

Cyprus

6:45

 

 

 

The Promise

Director – Chi Thai

United Kingdom

6:44

 

 

 

The Rashomon Effect

Director – Jeremiah Dickey

United States

5:00

SHORTS – Block 13

 

13 Shorts – #Movies

 

Duration – 1:28:30

 

The Rat King’s Wife

Director – Chloe Bristol

United States

5:16

 

 

 

The Rhino and the Redbill

Director – Alexander Henderson

Canada

13:24

 

 

 

The Seeds Of Light

Director – Abdulaziz Othman

Saudi Arabia

10:00

 

 

 

The Shut-in

Director – Eric Lieu, Maxine Curva, Jira Udomsri

Australia

5:51

 

 

 

The Silk Road Walker-Kumarajiva

Director – Han Hui , Wang Zan

China

18:03

 

 

 

The Snow Ball

Director – Rick MacDonald

Canada

4:44

 

 

 

The Train Station

Director – Lyana Patrick

Canada

2:00

 

 

 

The Tree

Director – Van Maximilian Carlson

United States

6:20

 

 

 

The Walk

Director – Yoakim Bélanger

Canada

4:15

 

 

 

These Are The Books We’re Reading RIght Now

Director – Gabriel M Freed

United States

2:32

 

 

 

Tulip

Director – Andrea Love, Phoebe Wahl

United States

9:07

 

 

 

Tulipomania: Gone

Director – Cheryl Gelover, Tom Murray Co-Directors/Animators/Musicians, Cheryl Gelover, Tom Murray

United States

2:59

 

 

 

Two Different Kinds of Love

Director – Alyce Vest

United States

5:45

SHORTS – Block 14

 

11 Shorts – #Movies

 

Duration – 1:32:32

 

Underdog

Director – Andrea Cavuoto

Italy

7:25

 

 

 

Unnecessary things

Director – Dmytro Lisenbart

Ukraine

14:00

 

Van Ngoc Ta: The Vietnamese Lawyer Saving Women Trafficked to China

Director – Shanshan Chen

United Kingdom

5:15

 

 

Valse Naïve

Director –  Antonello Tosto, Mariapia Di Lecce

Italy

3:11

 

 

 

Washing Machine

Director – Alexandra Májová

Czech Republic

5:02

 

 

 

What The …. Cluck??!

Director – Amr El-Bayoumi, Mortada Gzar

United States

4:59

 

 

 

Woven Threads – Jett

Director – Michi Marosszeky

Australia

5:20

 

 

 

YAJH

Director – Ben Lam, RHYME

United States

2:48

 

 

 

Yellow Mellow and Pretty Pink

Director – Frida Hammar, Sam Addo

Sweden

5:22

 

 

 

Überfrog

Director – Tuomas Kurtakko

Finland

11:55

 

 

 

《修容镇》THE TOWN 2020, Film Festival Submission Version, Chinese & English subtitles

Director – Yifan Bao

China

27:11

SHORTS – Block 15

 

14 Shorts – #Movies

Duration – 2:52:22

 

14 Shorts #Movies

 

Baggage

Director – Einat Keshet

Israel

6:08

 

Bill N Back

Director – Olivier Brisson

Canada

7:23

 

 

Cyber Kicks

Director –  Kris Theorin

United States

1:58

 

 

 

Fear of Flying

Director – Ernie Berger

United States

7:46

 

 

 

Lèvres bleues

Director – Philippe Hamelin

Canada

7:20

 

 

 

Mex and the animals

Director – Elisa Gleize

Canada

8:22

 

 

 

Morning Light

Director – Pablo Ceja

United States

25:00

 

 

 

Praising the Lost

Director – Abigael Kurtz

United States

3:31

 

 

 

Pulp Fishin’

Director –  Susan Shulman

Canada

3:13

 

 

 

The chained elephant

Director – Alkistis Papa

Greece

ANI2170

2:15

 

 

 

The Ghost Writer Show – The Call of Cthulhu

Director – Carlos Dohrn

Brazil

14:34

 

The Longest Voyage

Director – Manuel H.Martín

Spain

01:17:00

 

 

 

What Remains

Director – Sianoosh Nasiriziba

Canada

3:26

 

 

 

Zamzoom’s Animal Adventures

Director – Ari A. Cohen

Canada

4:00